Mentalno zdravlje

Briga o sebi

Svi se ponekad osjećamo zabrinuto, pod stresom ili potišteno. Na to mogu utjecati naša obiteljska situacija, odnosi s prijateljima i u školi ili događaji iz okoline. Prekomjerno pasivno korištenje  društvenih mreža bez druženja licem u lice može dovesti do razvijanja osjećaja zavisti, osjećaja da nismo dovoljno dobri  te manjeg zadovoljstva vlastitim životom.  

Briga o sebi odnosi se na ono što možemo učiniti da se osjećamo bolje. Na taj način brinemo o vlastitom mentalnom zdravlju i dobrobiti.

Svačiji će pristup brizi o sebi izgledati drugačije. Ono što vama odgovara možda neće biti dobro za druge. Postoji mnogo različitih strategija brige o sebi pa ih možete isprobavati dok ne pronađete nešto što vam odgovara.

U tekstu (niže priložene poveznice) se nalaze prijedlozi aktivnosti koje možete izabrati i napraviti vlastiti plan brige o sebi kako biste podržali svoje mentalno i fizičko zdravlje.

 
 

NA KRAJU RAZMISLI O SEBI I ODGOVORI:

Što me najviše brine?

Pogledajte gore navedene savjete za samonjegu. Kojih pet možeš pokušati?

Jesu li moje aktivnosti uravnotežene?

S kim možeš razgovarati ako ti je teško?

Hoće li išta stati na put izabranim aktivnostima?

Suzana Ribarić, prof., izvrsna savjetnica

Zahvalnost

Zahvalnost možemo promatrati iz raznih kuteva. Možemo biti zahvalni što smo se rodili, na brižnim roditeljima, ustrajnim profesorima, dobrim prijateljima i partnerima.

Pri tome ne smijemo zaboraviti ni naš okoliš. Zahvaljujemo mu što imamo svoj komadić planeta čuvanjem za buduće generacije.

Često ne izražavamo zahvalnost nego mislimo da se sve što imamo i dobijemo podrazumijeva samo po sebi.

U današnjem brzom načinu života posebno je važno izgraditi dobre odnose s drugim ljudima, a most prema tome je izražavanje zahvalnosti za sve zajedničke trenutke.

Osjećaj zahvalnosti koji imamo prema svemu što nam se u životu događa ne samo da daje našem životu smisao nego djeluje pozitivno i na naše mentalno zdravlje.

Zato zahvalimo osmijehom, riječju hvala, pljeskom ili nekom kreativnom gestom na podršci, prijateljstvu, komplimentu i svim onim sitnim, a tako velikim stvarima i trenucima koje nam je netko podario, a mi smo ih uzeli zdravo za gotovo.

Suzana Ribarić, prof., savjetnica

Svjetski dan mentalnog zdravlja

 

Obilježimo Svjetski dan mentalnog zdravlja 10.10.2022.

Tema ovogodišnjeg Dana mentalnog zdravlja je: Neka mentalno zdravlje i dobrobit za sve bude naš prioritet.

Mladi imaju brojne psihičke probleme o kojima šute jer se boje o tome javno govoriti i misle da su sami u tome. Stigma, mitovi o mentalnom zdravlju i diskriminacija i dalje predstavljaju prepreku društvenoj uključenosti, preventivnim intervencijama i pristupu pravoj skrbi.

Važno je da svi povećamo svijest o tome kako svaka mlada osoba ima pravo na podršku, zaštitu, skrb i brigu za mentalno zdravlje. Svjetski dan mentalnog zdravlja prilika je da to zajednički učinimo. Želimo svijet u kojem se mentalno zdravlje cijeni, promiče i štiti; gdje svatko ima jednaku priliku uživati ​​u mentalnom zdravlju i ostvarivati ​​svoja ljudska prava i gdje svatko može dobiti podršku i zdravstvenu njegu mentalnog zdravlja koja mu je potrebna.

Ovo je prilika za sve ljude s mentalnim zdravstvenim problemima, učenike, roditelje, nastavnike, zdravstvene radnike, zagovornike, vlade, i druge dionike da se okupe kako bi prepoznali napredak u ovom području i glasno rekli što trebamo učiniti kako bismo osigurali da mentalno zdravlje i dobrobit postanu globalni prioritet za sve.

Suzana Ribarić, prof.

Mia Dimšić

uputila je poruku vezanu za obilježavanje Svjetskog dana mentalnog zdravlja

Mentalno zdravlje

prioritet

Antea Lukačić

Suradnja s Klinikom za psihijatriju Vrapče

Svjetski dan mentalnog zdravlja

10.10.2022.

Pružimo djeci podršku

 

Rat i vijesti iz Ukrajine nisu ostavili praktički nijednog građanina Republike Hrvatske ravnodušnim.

Vrlo je vjerojatno da će djeca i mladi biti izloženi medijima te raznim informacijama na društvenim mrežama koje neće uvijek biti vjerodostojne ili primjerene njihovoj dobi. To može izazvati širok raspon emocija, od osjećaja nesigurnosti, tjeskobe, straha za živote voljenih osoba, do mržnje. Inače, ali pogotovo u ovim izazovnim vremenima, trebamo pomoći djeci u školama razumjeti informacije koje ih okružuju, ali i stvoriti siguran prostor za pitanja i izražavanje emocija, kao i prilike za solidarnost i pomoć.

U suradnji s Hrvatskom psihološkom komorom dogovorene su i telefonske linije i adresa elektroničke pošte za pružanje savjeta i stručnu psihološku pomoć mladima

 

Kontakt:

091 907 4133

091 900 5577

091 511 6951

091 947 8762

e-mail:

mladihr@psiholoska-komora.hr

Telefonske linije dostupne su od ponedjeljka do petka u vremenu od 12 do 18 sati.

 Obavijest Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom vezano uz izradu priručnika pod nazivom

„Rat kroz oči djeteta-Crtice stručnjaka mentalnog zdravlja za roditelje i druge koji brinu o najranjivijima“.

Prva psihološka pomoć zbog COVID-19

 

Drage učenice i učenici,

pandemija korona virusom utječe na sve ljude i zahtjeva snagu za prilagodbom. Nesigurnost se kod nekih povećala i pojavom potresa. Svatko od nas ima mehanizme suočavanja za nošenje sa stresnim situacijama. Navedene su upute za samopomoć kako bi se lakše nosili s izazovima koji su pred nama.

Želimo vam poručiti: NISTE SAMI. TU SMO ZA VAS.

  • Budite informirani ali izbjegavajte pretjeranu izloženost sadržajima vezanim za pandemiju.

  • Brinite o svom tijelu i potrebama.

  • Budite prisutni ovdje i sada. Ne razmišljajte o onome što je bilo i što će biti.

  • Ne zaključujte na temelju uzburkanih emocija i pretpostavki nego na temelju činjenica.

  • Budite povezani s drugima putem društvenih mreža.

  • Nastojte biti ljubazni, suosjećajni i pristojni.

  • Prepoznajte i izrazite svoje emocije i podijelite ih s drugima.

Održavajte svoju dnevnu rutinu, napravite raspored svakodnevnih obaveza i vrijeme za opuštanje.

  • Ako se ne možete nositi s preplavljujućim emocijama ili ne možete funkcionirati obratite se roditeljima, nastavnicama ili potražite stručnu pomoć.

  • Pogledajte i ostale sadržaje na web-u koji će vam pomoći.

covid (5).png

Kome se obratiti za stručnu pomoć?

Centar za mentalno zdravlje mladih

bez uputnice

 Heinzelova ul. 62 a

telefon: 01 6468 333

e-mail: info@czm.hr

Poliklinika za zaštitu djece i mladih grada Zagreba

Đorđićeva ul. 26

telefon 01 3457 518,

e-mail: info@poliklinika-djeca.hr

Centar za krizna stanja i prevenciju suicida

bez uputnice

Kišpatićeva 12

telefon: 01 2376 470 (0-24 sata)

Ambulanta u Domu zdravlja Zagreb-zapad

Prilaz baruna Filipovića 11

telefon: 01 4862 503

Suzana Ribarić, prof., savjetnica

Kalendar mentalnog zdravlja

Škola predstavlja glavnu obvezu svakog učenika, a dinamika tijekom nastavne godine zasigurno donosi određenu količinu stresa. Određenim aktivnostima može se umanjiti stres i s uspjehom završiti nastavnu godinu. U ljetnim mjesecima važno je ostati aktivan, baviti se sportom, čitati, družiti se, zdravo se hraniti, relaksirati i kvalitetno spavati. Što raditi i kako očuvati mentalno zdravlje kroz školsku godinu, pogledajte u kalendaru koji je izradio naš učenik Filip Zorc.

Očuvaj svoje zdravlje, ono je najvrjednije što imaš!

kalendar.png

Učenje je puno lakše kada za njega imamo unutarnji poriv i želju. Stručnjaci kažu da se to zove motivacija. Možemo li biti motivirani za učenje?

Na sljedećim poveznicama možete pronaći materijale koji vam mogu pomoći u otkrivanju vlastitih potreba, koncentraciji i motivaciji za učenjem.

Kako napraviti dobar plan učenja?

učenje.png
 

U trenutnim okolnostima pandemije, nastava i brojne druge aktivnosti odvijaju se virtualno i od kuće. Školske obaveze sada zahtijevaju od tebe puno više planiranja, predanosti i (samo)organizacije. Kako bi se što uspješnije nosio/la s novonastalim izazovima, važno je dobro planirati vlastito učenje i izvršavanje školskih zadataka. Stručnjaci kažu da je planiranje važno jer usmjerava naše ponašanje i pruža nam osjećaj sreće kad postignemo cilj.

"Cilj bez plana ostaje samo želja"- Mali princ, Antoine de Saint-Exupery

Odgojno savjetovalište - Centar za rehabilitaciju ERF-a

Jesu li pandemija i potres otvorili vrata u dugo sakrivano područje mentalnog zdravlja?

 
učenje (3).png

I ova školska godina zahtijevala je od učenika i nastavnika prilagodbu i strpljenje. Svaki drugi tjedan radili smo online nastavu. Neki su od nas prirodno, prema svojem temperamentu, bili senzibilniji, skloniji tjeskobi ili emocionalniji. Neki su se disciplinirali i zadržali hladnu logiku onda kad to većini nije polazilo za rukom. Opet se pokazalo kako učenici različito prihvaćaju i snalaze se ovoj situaciji pa je nekima više odgovarala online nastava dok su drugi, koji imaju više problema sa samokontrolom, zazivali nastavu u školi. Imali smo dane samoizolacije i iščekivanja hoće li se razviti bolest.

Naši oboljeli učenici i nastavnici uspješno su se izliječili. Nikada do sada nije se toliko pričalo o mentalnom zdravlju, a da se istovremeno nismo sramili i osjećali drugačijima od drugih. Kao da smo dobili dozvolu da se ipak možemo osjećati ranjivo i slobodno reći „Nisam dobro“.

Učenici i učenice su se više nego ikada do sada otvorili i iznosili kako se osjećaju. Strah, stres i bol mnoge je potaknuo da progovore i iznesu svoje probleme. Osjećali su se zakinuto što ne mogu živjeti uobičajenim životom, izlaziti i družiti se. Najviše ih je pogađala potreba socijalne distance. Istovremeno su mnogi bili zabrinuti za svoje najmilije. Neki su učenici i učenice samostalno njegovali svoje oboljele roditelje. Razgovarali smo i o potresu, osjećaju neizvjesnosti i gubitku osjećaja sigurnosti i kontrole nad životom. Raspravljali smo o svemu što nas okružuje i muči i kako prevladati nastale teškoće . Uza sve navedeno pričali smo o odrastanju, slici o sebi, samopouzdanju, emocijama, tjeskobi, vezama, prijateljstvima očekivanjima.

Razgovarali smo kako je važno imati rutinu i svakodnevno nastojati ispuniti svoje obaveze, učiti nove stvari i ne zaboraviti se opuštati na način koji nam je trenutno dozvoljen. Vidjeli smo kako se život mijenja i da nema načina na koji možemo sigurno znati kakva nas kratkoročna, a ni dugoročna budućnost, čeka. Ta spoznaja izaziva nelagodu jer nam je često teško nositi se s neizvjesnošću i nemogućnošću planiranja budućnosti, što nam nije ugodno i stvara nam dodatan stres. Što smo naučili? Naučili smo da se ljudi prilagođavaju na nove situacije, da umjereni optimizam pomaže , da treba zadržati maksimalni kontinuitet u svemu što nam je prije bila svakodnevica. Naučili smo osmisliti nove aktivnosti, biti strpljivi kad nam ne ide i najvažnije od svega, biti odgovorni te se posvetiti sebi i najmilijima. Podsjetili smo se da promislimo o našim neprimjerenim reakcijama i da brinemo o tijelu i duhu. I ponovo za kraj, ok je ne biti dobro i ok je potražiti stručnu pomoć.

Suzana Ribarić, prof., savjetnica

Za više informacija pogledajte